
Souly: Top 20 NBA utakmica ex-Yu košarkaša
Nadovezujući se na teoriju korisnosti za ex-Yu igrače u NBA, reko’ da probam da sastavim listu ponajboljih pojedinačnih partija Jugovića u NBA. Nije lak to zadatak jer svi neke svoje favorite imamo, a uspomene kucaju nam svakome drukčije. Kako ne priznajem ni partiju, nit’ naciju, već samo dobru zajebanciju, a NBA pratim tridesetak godin (tad još sam mislio da i mene čeka mjesto tamo), ja bi triba da sam dovoljno objektivan. Uostalom, prosudite sami braćo…
- January 9, 2016
- 1 comments
- Duško Miletković Souly
- Posted in BLOG: SOULY
- Listu otvaram predstavom Saše Danilovića u kojoj ovaj nije ostvarija neku veću brojčanu korisnost, ali rekoh već – nije sve u pustim brojkama. Trećeg dwcwmbra 1996. Predrag je u uvjerljivoj pobjedi svog Majamija protiv Njujorka ubacio 21 poen (korisnost 26), ali je pritom postavio NBA rekord (koji više nije aktuelan) jer je gađao trojke bez promašaja 7-7! Za ovo 20. mesto razmatrao sam i Peđu Stojakovića i njegovu posljednju veliku utakmicu karijere (6-6 trice) protiv Lejkersa u plejofu 2011, ali odlučio sam se za Danilovića jer ovaj Sašin performans samo je naznačio njegove mogućnosti koje u NBA, uglavnom zbog ozljeda, nije prikazao u punom sjaju.
- Ođe će se nađe Nikola Peković, najsnažniji ex-Yu košarkaš što zaigra u NBA. Premda i njega povrede obilježiše masivno svih ovih godina, Pek se uzmogao na utakmicu s korisnošću od točno 50. Desilo se to 22.12. 2013. godine, u porazu Minesote od L.A. Klipersa, a Nikola je do brojke 50 stigao uz pomoć 34 poena (16-28 iz igre), 14 skokova, te po jednom asistencijom i blokadom. Ća bi bilo da je momak malo manje posjećivao teretanu? Ponekad je i manje više…
- Najefikasniji i najraskošniji debi u NBA je od igrača sa prostora bivše države imao silno talentirani momak imena Gordan Giriček. On je u svojoj prvoj NBA utakmici, u dresu Vankuver Grizlija, 30.10. 2002. godine, u porazu od strane Dalasa, stavio 29 koševa (šut iz igre 10-13), a dodao je 5 skokova, 1 asist i osvojenu loptu za ukupnu korisnost 36. Giriček je ostvario solidnu NBA karijeru, odigravši ukupno sedam prekomorskih sezona, ali nikad više nije pobudio nadanja da se radi o izvanserijskom igraču. Njegov rekord NBA debija ipak čini se sigurnim još dugo, dugo…
- Meštar umjetničkog basketa za sve balkanske trudbenike u NBA nosi ime Toni Kukoč. Jedan od najraznovrsnijih i najtrofejnijih košarkaša u povijesti, Toni je zna odigrat nezaboravno i preko bare. Jedan od svoja 4 tripl-dabl učinka ostvario je 17.3.2001. u dresu Atlante, u svojoj već 33. godini. Statistika veli da je te noći upisao 29 koševa i po 10 skokova i asistencija. U uvjerljivom porazu od Detroita, Toni se zaustavija na korisnosti 49 jer, malo čudno, ali nije zabilježio niti jednu osvojenu loptu ili blokadu. I ovako – grandiozno: 29-10-10 zvuči pomalo nadrealno danas…
Vladar koji čvrsto steže žezlo ove liste nosi ime – Vlade Divac. Nije bilo teško, zar ne? Za ovo 16. mjesto razmatrao sam par njegovih legendarnih partija – npr. onu prvu za ex-Yu košarkaše s indeksom korisnosti višim od 50, koju je Vlade odigra još 5.4.1992. protiv Finiksa (30 poena, 13 skokova, 8 asista, 2 osvojene lopte, blokada), ili možda onu zadnju u kojoj je nabio korisnost od 55, opet u pobjedi protiv Finiks Sansa. U ovoj drugoj, odigranoj 2.1.2001. u Sakramentu, Divac je ubacio 34 koša (njegov rekord NBA karijere), uhvatio 12 lopti, 6 puta asistirao, imao i dvi blokade i jednu osvojenu loptu. Ipak sam se odlučija za još jednu utakmicu s korisnošću višom od 50, a to je bio susret Lejkersa i Sparsa, odigran 8.2.1995. u L.A. đe je Divac nadigrao MVP izbor te godine, Dejvida Robinsona, ubacivši mu 25 koševa, uz 15 skokova, 8 asistencija, 2 osvojene i 6 blokiranih lopti. Divčeva korisnost od 56 u toj tekmi jedna je od najviših, a osobito je vredna činjenica da je nadigrao te godine najboljeg (po mišljenju novinara MVP u NBA) igrača svita koji se uzmogao na 11 poena i 6 skokova u tom susretu.
- Vreme je za upis Peđe Stojakovića na ovu listu ponajvećih NBA predstava: 23.2.2001, u višestruko produženoj utakmici protiv domaćina, Toronto Reptorsa, Sakramento je na krilima Stojakovića i Divca izašao kao pobjednik. A Peđa? Pa nije bio loš. U 56 (!) minuta na parketu ubacio je 39 poena, dodao 12 skokova, 3 asista, 2 osvojene lopte i blokadu za ukupnu korisnost 57, premda je iz igre gađao malo ispod 50% (14-29, trojke 6-10).
- Eto i mladog lava u liku Nikole Vučevića, trenutno ponajboljeg poreklom ex-Yu košarkaša na NBA parketima. K’o što viđeste u prethodnom tekstu o korisnosti, Nikola je čak 9 puta dosad ostvario korisnost od barem 50, a 10.4.2013, u pobjedi Orlanda nad Milvokijem, Vučević je ostvario svoju maksimalnu korisnost od 58. Kompletna statistika? Prilično lako pamtljiva – 30 koševa, 20 skokova, 5 asistencija, osvojena lopta i 2 blokade. Zašto tek 14 mjesto? Radilo se o prilično nebitnom susretu dvaju ispodprosječnih ekipa.
- Dino Rađa bio je zvijer. Čak i u NBA, i to već u svojoj rookie sezoni, di je ostvario prosječno 15 koševa i 7 skokova. Svoju najbolju predstavu sezone, a možda i čitave NBA karijere sačuvao je za ogled s Divcem i Lejkersima, odigran 4.3.1994. godine. Tu je Dino u 44 minute na parketu razbucao Lejkerse u pobjedi Bostona sa deset koševa razlike, ubacujući im 36 poena (15-22 iz igre), uz 15 skokova i ukupnu korisnost od 56. Te brojke nije uspija nadmašit’ ni u svojoj brojčano najboljoj sezoni ’96.
- Raspad velike generacije LA Lejkersa početkom devedesetih iznjedrio je Vladu Divca kao prvog (i cijenom) igrača slavnog tima u sezoni 1993-94. Jezerčani se nisu plasirali u doigravanje, premda je Divac bio na nekih 14 koševa i 11 skokova kroz sezonu. U svojoj najboljoj predstavi godine, Vlade je protiv gradskog rivala LA Klipersa ostvario korisnost od 58, ubacivši 23 koša, uhvativši 24 lopte, podijelivši još 6, uz 3 osvojene lopte i 2 blokade, u minimalnom trijumfu Lejkersa.
Svega trojici ex-Yu igrača u NBA je uspjelo ubaciti 40 ili više poena na jednoj utakmici, a jednim od njih je i Goran Dragić. Taj svojevrsni slovenski Kićanović je 28.2.2014. u dresu Finiksa, u pobjedi protiv Nju Orlinsa, stavio čistih 40 uz fenomenalnih 14-21 šut iz igre. Dodao je 5 asista i 3 skoka i zaustavio se na korisnosti 48. Nakon te sezone, izabran je u treći All-NBA tim.
- I treći put Vlade, ali sada nije to predstava u kojoj je nabio korisnost od 50 i više (16 puta u karijeri), nije čak niti jedan od tripl-dabl učinaka (8 puta u NBA), ali je to jedna od antologijskih predstava u kojima je imao indeks korisnosti od 49 (čak 10 puta mu se to desilo u NBA). O čemu se radi? Naime, 22.2.1995. u uvjerljivoj pobjedi Lejkersa protiv Filadelfije, Divac je postao jednim od svega nekoliko igrača NBA historije koji je u svih 5 glavnih statističkih kategorija ostvario barem 5 (ove godine upisao se Drejmond Grin). Vlade je susret završio sa 19 poena, 12 skokova, 8 asistencija, 5 osvojenih i 5 blokiranih lopti.
- Sezonu ranije od onih svojih rekordnih 40 koševa, Goran Dragić ostvario je svoju najvišu korisnost u nekom NBA susretu: 24.3.2013. Finiks je tijesno pao protiv Bruklina, a slovenski as je tekmu završil sa 31 košem, 9 skokova i 12 asistencija, umalo faleći tripl-dabl učinak. Korisnost je iznosila 52 jer Dragić ponovo nije ubilježio niti jednu osvojenu loptu i blokadu. Šta mislite, da li je Goran sposoban nadmašiti ovo u budućnosti? Teško, jako teško…
- I jope sin Bore Vučevića. Nikola je na jako dobrom putu nadmašiti svog starog u mojim uspomenama, a u globalnim je to davno uspio. Još tamo 31.12.2012. godine, kad je u tesnom porazu svog Orlanda protiv Majamija, srušio rekord Orlanda u skokovima na jednoj utakmici, grabeći nevjerojatnih 29 lopti, jednu više no bivši surekorderi tima, Šakil O’Nil i Dvajt Hauard. Wow, rekli bi Ameri, aferim Nikola velim ja. Vučević je uz tih 29 skokova dodao i 20 koševa, po 2 asistencije i blokade, te 3 osvojene lopte, bilježeći svoj prvi NBA susret korisnosti iznad 50. Sami zbrojite i izračunajte koliko tačno.
- Revolucionar kakav je bio, Dražen Petrović dugo je čekao na upis na ovoj listi, ali zato se zauvijek uklesao u prvih deset nevjerojatnim performansom u prvom krugu plejofa 1992: 23.aprila je u porazu svog Nju Džersija od strane Klivlenda, postao prvim ex-Yu igračem koji je ubacio 40 koševa u NBA (točno 40). Ukupna korisnost od 46 je OK, ali rezultat postaje još vredniji ako kažem da je Draženovih 40 koševa te večeri ostalo rekordom plejofa za sve ex-Yu trudbenike u NBA. RIP majstore.
- Sad smo već na ozbiljnijim, plejof mečevima, situacija je gusta i tvrda. Peđa Stojaković je 10.5.2003, u polufinalu Zapada, Dalasu ubacio 39 koševa (šut iz igre 14-30) u višestruko produženom susretu đe je Sakramento na kraju osta kratak 4 poena. Kako sam onda stavija Stojakovića ispred Petrovićevog rekorda plejofa? Jednostavno zato što je Peđa uz 39 poena, dodao 8 skokova, 4 asistencije i osvojenu loptu, bilježeći korisnost od 52. Ta korisnost je rekordom za sve ex-Yu igrače u NBA plejofu, a Peđa je ovim skinuo prašnjavi rekord Divca koji je još u plejofu ’93, protiv Finiksa, zabilježio korisnost od 49.
- Evo nas i u NBA finalu drugovi, a tamo su samo dvojica Jugovića igrala značajnije role. Toni Kukoč je nenadmašan sa tri uzastopna NBA naslova, a prilikom osvajanja onog posljednjeg, 1998. godine, tačnije 12.6. iste, Toni je u petom susretu finala protiv Jute, postao prvi i dosad jedini ex-Yu košarkaš koji je ubacio 30 poena u NBA finalu. Gađa je te večeri iz igre 11-13, a Čikago je na kraju tijesno spušija tekmu. Možda zato jer je zadnji šut uzeo Džordan koji je falija zadnju tricu sa 8 i kusur metara. Da je šut išao na Kukoča, momak bi možda ostvario i veću korisnost od 38, a Čikago ranije dograbio naslov. Nema veze, momci iz vetrovitog grada dobili su šestu tekmu finala onim legendarnim šutom Džordana koji je uvalija 45 te noći, a sasvim solidno ga je s 15 poena ispratio Toni.
- I najbolji učinak nekog Yu-košarkaša u NBA finalu. Vlade Divac je svega jednom bio tamo, ali je izgledao mnogo dobro, skoro ka u Partizanu. U četvrtoj utakmici finala ’91 protiv Čikaga, odigranoj 9.6. ostvario je rekordni indeks korisnosti za nekog Yu košarkaša (još je to bila Juga, braćo) u NBA finalu. Korisnost jest 43, a do nje je Vlade doša putem 27 koševa, 11 skokova, 3 blokade i po asistenciju i osvojenu loptu. Jednu žešću bananu zavalija je Džordanu lično, a stvarno vredi i da se dotična pogleda na YouTube.
- Peđin rekord karijere u NBA su 42 koša. Ne u dresu Sakramenta, već kad igrao je pored Krisa Pola u Nju Orlins Hornetsima, 14.11.2006. u pobjedi protiv Šarlot Bobketsa. Nisam Stojakovića stavio ovako visoko zbog puke brojke 42, što je drugi najbolji streljački performans ex-Yu košarkaša u NBA, već zato što je ovaj ostvario veoma rijedak rekord na putu do svojih poena. Pucajući 15-22 iz igre (tek 5-10 trojke, pih) i 7-8 sa linije penala, Peđa je tekmu započeo u neviđenom stilu, ubacujući prvih 20 koševa svog tima!!! To dotad, a vala ni potom, nikome nije uspjelo u NBA utakmici. Ne samo ex-Yu košarkašima.
- Mitske partije igraju samo mitologijske persone, pa tako i globalno najpopularniji košarkaš iz bivše Juge. Dražen Petrović se ođe pojavljuje sa još jednim rekordom koji stoji već dobrano preko dvi decenije. Pogodili ste, radi se o Draženova 44 koša Hjustonu 24.1.1993. Ne smeta mi ni činjenica da je ovaj naročito briljirao u odlučenim utakmicama, u takozvanom trash vremenu, pa je tako i Hjustonu zabio masu u završnih par minuta kad je sve bilo finito. Petrović se ne nalazi na ovom supervisokom mjestu samo zbog ta rekordna 44 koša (17-23 iz igre, 3-3 trice, 7-7 slobodna bacanja) i svoje jedine utakmice u NBA karijeri di je stigao do korisnosti 50 (upisa je i 4 asistencije, jednu osvojenu loptu i blokadu) već zbog fakta da je on jedini od ex-Yu košarkaša mogao do brojke od 50 koševa na nekom susretu (možda korisnost 60?), ali kruta sudba bila je kontra… U jednom od mojih opijumskih snova iz januara 1994. godine, Dražen je Redžiju Mileru zabio 55 koševa i ostvario korisnost od 65. Take that – rekli bi Ameri.
- Sve znamo, pa tako i činjenicu da je Vlade Divac broj jedan ove liste. Kako i zašto rekoh već u prvom dijelu naklapanja o korisnosti. Niti jedan drugi ex-Yu košarkaš nije ima korisnost iznad 58 (Vučević u lošem Orlandu i triput sam Divac), a Vlade je natuka’ 64 u sudaru Lejkersa i Šarlot Hornetsa 24.2.1995. Tekma je otišla u produžetak đe su Lejkersi zmagali za 2 poena, a Divac je završija sa 49 odigranih minuta, 25 koševa, 24 skoka, 8 asistencija, 4 osvojene i 3 blokirane lopte. Odma sutradan, momak je upisa 20 koševa i 20 skokova protiv Klipersa, čime je postao prvi igrač Lejkersa kojem je to uspjelo nakon Džabara koji je to ostvario koncem 1975. K’o što smo vidjeli još jedna utakmica iz istog tjedna je na ovoj listi (onaj 5×5 učinak), tako da je Vlade tog kasnog februarskog tjedna ostvarija 21,3 ppg (poena), 18,7 rpg (Skoka), 6,7 apg (asistencije), 3 spg (ukradene) i 3,3 bpg (blokade). To je bila korisnost od prosječno 53 u tjedan dana NBA loptanja, a za usporedbu, Majkl Džordan je istu ostvario kroz cilu sezonu ’89. Nije Divac bio igračem tog tjedna u NBA, ali zato je to posta’ mjesec dana kasnije kad je ostvario samo nekih 24 koša, 14 skokova i tek 3,7 asista, 2,3 blokade i 1,3 osvojene lopte.
Ća bi rekli oni sa Looney Tunes crtaća – that’s all folks. Za ovaj put…
Photo: NBA
Potrebno je azuriranje ove liste, narocito zbog Jokicevih partija, ali i poneke Vuceviceve i Dragiceve poslednje dve godine.