
Zašto NBA ne voli Srbe?
- May 18, 2015
- 0 comments
- Aleksandar Ostojić
- Posted in NBA
Nedavna najava da bi Nikola Jokić iz Mega Leksa, MVP igrač ABA lige, mogao ovog leta preći u NBA demantovana je od strane njegovog menadžera i mentora Miška Ražnjatovića. Međutim, Jokić je prošle godine draftovan na 41. poziciji i ako američki stručnjaci procene da je dovoljno fizički ojačao i popravio igru u odbrani, on bi mogao dobiti ponudu koju ne bi mogao da odbije ni Mega Leks, a kojoj ne bi mogli da pariraju najbogatiji evropski klubovi.
Šuška se i da bi Nikola Milutinov mogao biti draftovan u drugoj rundi i otići preko Atlantika. I ova špekulacija je demantovana, učinio je to Nikolin trener Duško Vujošević: “Drago mi je, s jedne strane, što je Milutinov bitno podigao kvalitet igre, čak i tokom same sezone ako se pogledaju utakmice sa početka i partije koje pruža sada. Razlika je više nego očigledna. Zato je potpuno očekivano i logično da se za njega interesuje više ekipa. Doduše, ne znam baš da li je potpuno spreman da se odluči za takav korak kao što je NBA. U svakom slučaju napredovao je krupnim koracima i to je za respekt. Ja sam zbog toga zadovoljan”.
Skaut Detroit Pistonsa Džej Ar Holden pratio je igre mladog centra, a kako prenosi novinar Daren Volfson, skaut Minesote Žarko Đurišić preporučio je Milutinova treneru Flipu Sandersu, pa bi 20-godišnji igrač Partizana mogao da bude pik Vulvsa na predstojećem draftu, bilo sa 31. ili 36. mesta, javlaju srpski mediji.
Bullshit!
Spreman sam da se kladim da ni Jokić, niti Milutinov neće ove godine otići u NBA ligu. I hvala bogu što će biti tako, jer u suprotnom to bi im obojici bio najgori potez kojim bi ugrozili sopstvene karijere (sećate se Darka Miličića?)
Ako je neko od srpskih igrača u ovom trenutku spreman za NBA ligu, to su samo Miloš Teodosić i Nemanja Bjelica. A Bobi Marjanović? No way. Pa jedan Miroslav Raduljica je ove sezone u NBA ligi uspeo da se izbori samo za dva desetodnevna ugovora.
Loša je vest da u Americi ima mesta samo za dva srpska reprezentativca, a još lošija je da u ovom trenutku Srbija skoro ne postoji na NBA mapi. Pored tih već pomenutih Raduljicinih 20 dana, samo je 213 centimetara visoki Ognjen Kuzmić pominjan u statistikama utakmica Golden Stejt Voriorsa. Na 16 mečeva regularne sezone provodio je prosečno 4 minuta na parketu, a u plej ofu je triput boravio u proseku dva minuta u igri. Premalo je to za zemlju koja je dala Divca, Stojakovića i Jarića, i koja je zvanično druga košarkaška nacija na planeti.
Zašto NBA mrzi Srbe?
Naravno da ne mrzi, nego mi moramo postati svesni svoje uloge u novom svetskom košarkaškom poretku. Što se NBA lige tiče, neki drugi imaju tamo neuporedivo više uticaja u ovom trenutku.
Naročito je važno ovo saznanje pred predstojeće Evropsko prvenstvo, koje je i filter za Olimpijske igre u Rio de Žaneiru. Ne smemo se zavaravati da idemo tamo da se prošetamo do finala, nagaznih mina ima koliko hoćete a ako dođu NBA evro-zvezde teško ćemo mi do tog Rija.
Kuzmić je jedini srpski igrač u NBA ligi u ovom trenutku. Bosna i Hercegovina ih ima dvojicu, i to sa mnogo većim učinkom od našeg Ognjena – Jusufa Nurkića i Mirzu Teletovića. I Hrvatska ima dva igrača u NBA: Bojana Bogdanovića i Damjana Rudeža. Kao i Crna Gora. Ako je neko zaboravio, to su Nikola Peković i Nikola Vučević. Makedonija, kao i Srbija, ima jednog igrača preko bare – Peru Antića.
Od bivših jugoslovenskih republika najzastupljenija u NBA ligi je Slovenija. Igraju braća Goran i Zoran Dragić i Beno Udrih.
Isto kao Srbija, po jednog igrača u NBA od evropskih država imaju Gruzija (Zaza Pačulija), Poljska (Marcin Gortat) i Ukrajina (Aleks Len).
Ne treba se iznenaditi ako na Evropskom prvenstvu veći uspeh nego što iko pretpostavlja postigne, na primer, Švajcarska. Sa svoja dva NBA stara: Tebom Sefološom i Klintom Kapelom.
Ili Švedska, za čiju reprezentaciju mogu nastupiti Jonas Jerebko i Džefri Tejlor.
Možda Velika Britanija? Nemojte se smejati, imaju trojicu u NBA: Luola Denga, Džoela Frilenda i Bena Gordona.
Litvanija je tradicionalni rival Srbije, ima duplo više igrača nego mi u najjačoj ligi sveta. Donatas Motijeunas i Jonas Valančijunas imaju zapažene role u svojim klubovima.
Rusija je krahirala prošle godine na Svetskom prvenstvu, ali oni mogu igrati sa Sergejem Karaševom i Timofejem Mozgovom koji nastupaju u Americi.
Kao i Nemačka, koja teoretski može računati da pod zastavom okupi Dirka Novickog, Krisa Kamana i Devisa Šredera.
Ne potcenjujte Italiju! Oni imaju Danila Galinarija, Andreu Barnjanija i Marka Belinelija, sva trojica imaju ozbiljne uloge u svojim NBA timovima.
Grčka predvodi grupu evropskih zemalja sa najviše NBA igrača. Četiri Grka su u ligi: Jonas Antetokumpo, Nik Kalates, Kosta Kufos i Kostas Papanikolau.
Uz Grke su Turci sa pet NBA igrača: Furkan Aldemir, Omer Ašik, Ersan Iljasova, Enes Kanter i Hido Turkoglu. Lepa petorka.
Za divno čudo, Španija nije najbrojnija evro kolonija u NBA. Ima ih “samo” šestoro: Hoze Kalderon, Pau i Mark Gasol, Riki Rubio, Serž Ibaka i Nikola Mirotić.
Najzad, oni koje reprezentacija Saše Đorđevića treba najviše respektovati – Francuzi. Ima ij čak jedanaest! Evo tog spiska od koga bi se mogla sastaviti reprezentacija koja bi svima ulivala strah: Aleksis Ažinsa, Nikolas Batum, Boris Dijao, Evan Furnije, Rudi Gobert, Žofri Lovernj, Jan Mahinmi, Žoakin Noa, Toni Parker, Kevin Serafan i Roni Turijaf.
Neko će reći: pa Bobi Marjanović je bolji od bar pola ovih igrača. I ja tako mislim, ali – zar nije sličan optimizam vladao pred prošlogodišnje finale Srbija-SAD na Svetskom prvenstvu u Španiji? Da podsetim, rezultat je na kraju bio 92-129. Prvaci sveta su u poslednjoj četvrtini podigli ručnu, pa smo mi taj period dobili sa 25-24.
Photo: NBA