
Stranci ? Ne, možda, da
- August 17, 2015
- 0 comments
- Vladimir Stanković
- Posted in EVROPSKO PRVENSTVO 2015. MUŠKARCI
Ako sam dobro brojao, najmanje 16 reprezentacija moglo bi na Evropskom prvenstvu, koje počinje 5.septembra, da igra sa naturalizovanim igračima. Uz ogradu da većina sastava još uvek nije defitivna i da mi je, moguće, neko ime promaklo, spisak košarkaških legionara je sledeći:
Nemačka: Anton Gavel (Slovačka)
Belgija: Mat Lodžeski (SAD)
BiH: Aleks Renfro (SAD)
Hrvatska:Oliver Lafajet (SAD)
Gruzija: Džejkob Pulen (SAD)
Grčka: Vladimir Janković (Srbija)
Holandija: Mohamed Kerazi (Maroko)
Izrael: Dor Fišer (SAD)
Makedonija: Ričard Hendriks (SAD)
Poljska: A.Dž. Sloter (SAD)
Slovenija: Alen Omić (BiH)
Španija: Nikola Mirotić (Crna Gora)
Finska: Erik Marfi (SAD)
Češka: Blejk Šilb (SAD)
Turska: Bobi Dikson (Ali Muhamed) (SAD)
Ukrajina: Džerom Randl (SAD)
Kao što se vidi, većina naturalizovanih igrača su Amerikanci i, opet većina, plejmejkeri. Očito, mesto organizatora igre postalo je deficitarno u Evropi i mnoge selekcije pribegavaju davanju pasoša. To je posao u kome svi dobijaju: selekcije rešavaju ključni problem organizacije igre, američki igrači postaju „Evropljani“ i lakše nalaze posao jer ne zauzimaju mesto stranca, a dobro prolaze i menadžeri. Ispada da su svi zadovoljni, ali problem ostaje – u Evropi je sve manje plejmejkera. Ako se tendencija nastavi, niko ih neće ni stvarati. To je dug, spor i skup proces sa neizvesnim ishodom. Zato je uvek lakše kupiti ono što fali.
Srbija je jedna od retkih zemalja koja se i dalje uspešno opire talasu naturalizacije igrača. Selektor Saša Đorđević ima jasan i čvrst stav, isti kao i njegov prethodnik Dušan Ivković – dok je on selektor stranci neće igrati za našu reprezentaciju. Generalno, podržavam taj stav iako je Srbija jedina od zemalja bivše Jugoslavije bez stranaca u reprezentaciji. Ne znači da su Srbi najpametniji, ali nema sumnje da su košarkaški najponosniji jer neće pomoć igrača koji košarkaški nisu rasli u Srbiji. Nema sumnje da bi jedan Bo Mekejleb, koji je 2011. doveo Makedoniju nadomak medalje, pomogao i Srbiji, ali šta bi onda bilo sa Teodosićem, Markovićem, Nedovićem….?
Koliko sam uspeo da nađem u dokumentaciji, FIBA se prvi put srela sa problemom nacionalizacije igrača 1969. Grci su stigli u Italiju sa izvesnim Tanasisom Kristoforuom koji je, po imenu, očito bio grčkog porekla, ali je problem bio u tome što je mesec dana ranije bio na turneji sa jednom američkom selekcijom. Grci su iskoristili njegovo poreklo, napravili mu pasoš, a sumnjičavi generalni sekretar FIBA Vilijam Džons odobrio je njegov nastup tek posle dužeg razgovora sa grčkim konzulom u Napulju. U Esenu 1971. u ekipi Izraela pojavio se Tal Brodi, koji je godinu dana ranije na Svetskom prvenstvu u Ljubljani igrao za – SAD. Za Špance su u Beogradu 1975. igrali Kliford Luik i Vejn Brabender, a 1981. imali smo prvi masovniji talas nacionalizovanih igrača: za Italiju je igrao Majk Silvester, za Izrael Džim Botrajt, Džon Vilis i Lu Silver, za Španiju Kandido Ćićo Sibilio a, na izvesan način, nacionalizovan je bio i Nikos Galis, Grk poreklom ali rođen u SAD i američki državljanin sve dok ga Aris nije vratio u domovinu predaka.
Većina od tih prvih nacionalizacija imala je više nego čvrstu argumentaciju. Luik i Brabender i danas žive u Španiji, kao i Majk Smit i Džoni Rodžers koji su kasnije igrali za Špance, Tal Brodi u Izraelu, Lu Silver je legenda Makabija, Galis je ostao u Grčkoj… Ima i danas opravdanih, ili bar razumljivih nacionalizacija. Ako je Nikola Mirotić od 14. godine u Španiji, zašto ne bi igrao za ovu zemlju ? Ili poslednji primer Antona Gavela, koji dugo živi u Nemačkoj. Ni Vladimir Janković, sin Bobana Jankovića, ne bi smeo da se smatram strancem u Grčkoj jer je odrastao u ovoj zemlji. Ima još sličnih primera, ali je još uvek više „komercijalnih nacionalizacija“ u kojima svi ponešto dobijaju. Koliko 2005. u Beogradu, stranci su bili retkost, Holden u Rusiji, Domerkant u Bosni, možda još neko….U međuvremenu je izuzetak postao pravilo. Naša izreka kaže da „tuđa ruka svrab ne češe“, ali u košarci može i drugačije da se primeni. Jedna „tuđa ruka“, Holdenova, donela je Rusiji titulu prvaka Evrope 2007. i nema sumnje da bi u trenutku slavlja bar 99 odsto Rusa podržalo davanje pasoša Holdenu. Većina nacionalizacija obavlja se legalno, uz saradnju nacionalnih federacija i vlasti, ali bilo je i falsifikata, čak i hapšenja zbog lažnih isprava. To se desilo Omeru Tomasu kome je neko uvalio lažni slovenački pasoš, a Pit Majkel je brže nego što je dobio bugarsko državljanstvo morao da ga se odrekne jer su papiri bili lažni.
U našem sportu ima i suprotnih primera, imamo reprezentativce koji nisu rođeni u Srbiji niti su u njoj sportski stasali, ali košarka se ne da. Iako me niko ne pita, iznosim svoj stav po pitanju stranaca: ne, možda, da. Ne – generalno, možda – u opravdanim slučajevima, da – ako se igrač formirao u zemlji za koju želi da igra, ili ako se trajno nastanio u novoj domovini.
Photo: FIBA
Tags
- A.Dž. Sloter
- Aleks Renfro
- Alen Omić
- Anton Gavel
- Blejk Šilb
- Bo Mekejleb
- Bobi Dikson
- Domerkant
- Dor Fišer
- dusan ivkovic
- Džejkob Pulen
- Džerom Randl
- Džim Botrajt
- Džon Vilis
- Erik Marfi
- FIBA
- Holden
- Kandido Ćićo Sibilio
- Kliford Luik
- kos magazin
- Lu Silver
- Majk Silvester
- Mat Lodžeski
- Mohamed Kerazi
- Nikola Mirotić
- Nikos Galis
- Oliver Lafajet
- Omer Tomas
- Pit Majkel
- plejmejkeri
- Ričard Hendriks
- Saša Đorđević
- Tal Brodi
- Tanasis Kristoforu
- Vejn Brabender
- Vilijam Džons
- Vladimir Janković
- vladimir stankovic